rtgx

Prečo používať OpenOffice?

OpenOffice

V súčasnosti investície do programového vybavenia počítačov predstavujú často podstatnú časť nákladov na vybudovanie informačnej štruktúry. Neznačkové kancelárske PC dnes zaobstaráte za menej ako 10 000 Sk a ak sa uspokojíte s menším výkonom môžete sa poobzerať aj po použitých zostavách, ktoré často pochádzajú od značkových výrobcov a ich cena je podstatne nižšia, ako cena nového PC, pričom v pohode zvládne všetky potrebné kancelárske úkony.

Keď už máme nejaké to „železo“ treba ho oživiť potrebným softvérom. Základnou časťou bude operačný systém, ktorý je nevyhnutný na chod ďalších aplikácií. Vzhľadom na vysoké rozšírenie v našich končinách sa zameriame na produkty firmy Microsoft a to konkrétne operačný systém WindowsXP Home Edition v Slovenskom jazyku. Momentálne je to asi najlepšie riešenie pre kanceláriu alebo domácnosť, ktorého cena sa pohybuje okolo 3 500 Sk s DPH. Existuje aj vo verzii Professional, ktorú využijeme v prípade zapojenia počítača do siete pri nastavovaní prístupových práv pre jednotlivých používateľov.

Ďalším základným vybavením počítača je balík kancelárskych programov. Opäť by sme mohli použiť riešenie Microsoftu napr. Office 2003 Basic Slovak za 7 720 Sk s DPH. Tento balík obsahuje programy Word, Excel a Outlook. Už teraz je pekne vidieť, ako sa nám šplhá cena programového vybavenia smerom hore. A to v podstate máme len tie naozaj základné aplikácie na prácu s textom, tabuľkami a elektronickou poštou aj keď dosť kvalitné. No a teraz nastáva tá pravá chvíľa obrátiť pozornosť na OpenOffice. Je to tiež balík kancelárskych aplikácií. Čo je na ňom však najzaujímavejšie je jeho cena – 0 Sk (slovom nula slovenských korún). Nebudeme sa teraz zaoberať tým prečo je to tak, to si môžeme preštudovať na internetových stránkach projektu sk.openoffice.org. Nás skôr bude zaujímať jeho funkčnosť a použiteľnosť v reálnom nasadení.

Posledná verzia OpenOffice 2.0 v slovenskom jazyku.

 
Žiadne dokumenty ani odkazy k tejto stránke.

Generátor typoscriptu

Vytvára typoscript pre bežné použitie. Generátor je jednoduchý na obsluhu, stačí vyplniť zopár položiek formulára.

Odkazy